Jak napisać CV?

Przy aplikacji na stanowisko pracy zawsze od kandydata wymagane jest CV. Jak je poprawnie napisać? Jak sprawić, żeby potencjalny pracodawca po przeczytaniu Twojego CV uznał, że jesteś świetnym kandydatem do pracy? – Dzięki naszym radom z pewnością Twoje CV będzie bardzo dobre!

Na początku powinieneś/aś wiedzieć, co musi znaleźć się w CV.

Nie możesz zapomnieć o:

Wiesz już to wszystko, jednak jak zabrać się do napisania CV? Jak sprawić, by przykuło uwagę?

 1. Podaj swoje dane osobowe i wklej zdjęcie
  Imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, telefon i e-mail to podstawa! Jeśli umieścisz swoje zdjęcie, CV będzie od razu wyglądało o wiele lepiej. To nie musi być zdjęcie z legitymacji czy z dowodu. Jasne tło, dobry profil i ładne światło w zupełności wystarczą do zrobienia zdjęcia. Pamiętaj, by było w dobrej jakości!
 2. CV też można spersonalizować!
  Jeżeli napiszesz w CV na jakie stanowisko aplikujesz, od razu będzie ono wyglądać jakby było przygotowane konkretnie pod daną ofertę. Potencjalny pracodawca z pewnością zwróci na to uwagę.
 3. Wykształcenie
  Nikogo nie interesuje Twoja szkoła podstawowa – nie marnuj na nią miejsca. Skup się na szkole średniej i uczelniach wyższych. Napisz profil klasy, podaj lata nauki i nazwę szkoły. Pamiętaj że Twoja ostatnia szkoła powinna być pierwszą pozycją.
 4. Doświadczenie zawodowe
  Odbyłeś/łaś staż, praktykę? Pracowałeś/łaś sezonowo? A może udzielałeś/łaś korepetycji? Super! Zamieść to w CV w takiej samej kolejności jak w wykształceniu – ostatnia praca na pierwszym miejscu. Pamiętaj o datach i stanowiskach! Jeżeli nie masz doświadczenia to omiń tę pozycję.
 5. Umiejętności
  Pochwal się swoimi umiejętnościami. Znajomość programu MS Office, obsługa kasy fiskalnej, języki obce i zdobyte certyfikaty to tylko kilka z rzeczy, które można wpisać w tej pozycji. Tylko nie przesadź – co za dużo, to niezdrowo! 😉
 6. Klauzula
  W CV musi być zawarta zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacji. Na dzień dzisiejszy brzmi ona w ten sposób:
 7. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
 8. Pamiętaj o wyglądzie i kompozycji
  Fajnie, jeżeli stworzysz CV w podobnej formie do listu motywacyjnego (o ile go piszesz). Użyj tej samej czcionki, koloru, formatu. Dzięki temu oba dokumenty będą tworzyły ze sobą spójną całość i będą wyglądać o wiele bardziej profesjonalnie.
 9. Nazwa pliku
  Jeżeli wysyłasz CV drogą mailową, pamiętaj żeby nie nazywało się mniej-więcej tak: jsbfkjbsf. Zamiast tego nazwij plik np. CV_[TwojeImięiNazwisko]. Wygląda to o wiele lepiej i nie tworzy wrażenia bałaganu w skrzynce odbiorczej pracodawcy. Najlepiej, jeżeli wyślesz dokument w formacie PDF – dzięki temu będziesz mieć pewność, że na komputerze pracodawcy będzie wyglądał tak samo jak u Ciebie.